Nepal

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république fédérale
Континентот
Азија
Површина (km2)
147,181
Соседните земји
People's Republic of China Главен град : Beijing
India Главен град : New Delhi

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
27,670,558
Јазици
Англиски јазик(Главна)
Nepali
Religion
80,6% hindouistes, 10,7% bouddhistes, 4,2% musulma

ECONOMIE

Валута
Непал рупија
Валутен код ISO3
NPR
Стапка на (Nepalese Rupee/Euro)
135.070752516 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
NP
Телефон Индекс
977
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
vaccination contre la fièvre typhoïde, les hépatit
Budget
moyenne par par jour : 15-30€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :