Honduras

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
régime présidentiel
Континентот
Северна Америка
Површина (km2)
112,492
Соседните земји
Guatemala Главен град : Guatemala City
Nicaragua Главен град : Managua
El Salvador Главен град : San Salvador

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
7,833,696
Јазици
Шпански(Главна)
Religion
80% catholiques, 15% protestants

ECONOMIE

Валута
Lempira
Валутен код ISO3
HNL
Стапка на (Lempira/Euro)
27.776211365235 (19 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
HN
Телефон Индекс
504
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 110 V
Фреквенција : 60 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
dengue, paludisme
Budget
repas : 5-10$
chambre : 10-25$
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :