Paraguay

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république constitutionnelle
Континентот
Јужна Америка
Површина (km2)
406,752
Соседните земји
Argentina Главен град : Buenos Aires
Bolivia Главен град : La Paz
Brazil Главен град : Brasília

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
6,932,613
Јазици
Шпански(Главна)
Guarani
Religion
90% catholiques

ECONOMIE

Валута
Гуарани
Валутен код ISO3
PYG
Стапка на (Guarani/Euro)
6838.5278514589 (21 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
PY
Телефон Индекс
595
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
fièvre jaune, typhoïde
Budget
repas : 3-7$
chambre : 10-30$
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :