Sierra Leone

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Африка
Површина (km2)
71,740
Соседните земји
Guinea Главен град : Conakry
Liberia Главен град : Monrovia

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
6,294,774
Јазици
Англиски јазик(Главна)
Mende (Sierra Leone)
Timne
Religion
0

ECONOMIE

Валута
Леоне
Валутен код ISO3
SLL
Стапка на (Leone/Euro)
9521.0224859678 (19 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
SL
Телефон Индекс
232
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :