Guinea

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Африка
Површина (km2)
245,857
Соседните земји
Ivory Coast Главен град : Yamoussoukro
Guinea-Bissau Главен град : Bissau
Liberia Главен град : Monrovia
Mali Главен град : Bamako
Sierra Leone Главен град : Freetown
Senegal Главен град : Dakar

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
10,324,025
Јазици
Франција(Главна)
Religion
0

ECONOMIE

Валута
Гвинеја франк
Валутен код ISO3
GNF
Стапка на (Guinea Franc/Euro)
10326.440694938 (21 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
GN
Телефон Индекс
224
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :