Liberia

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Африка
Површина (km2)
111,369
Соседните земји
Ivory Coast Главен град : Yamoussoukro
Guinea Главен град : Conakry
Sierra Leone Главен град : Freetown

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
3,786,764
Јазици
Англиски јазик(Главна)
Religion
0

ECONOMIE

Валута
Либерија долари
Валутен код ISO3
LRD
Стапка на (Liberian Dollar/Euro)
179.40242682556 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
LR
Телефон Индекс
231
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 120 V
Фреквенција : 60 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :