Tunisia

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
régime démocratique
Континентот
Африка
Површина (km2)
163,610
Соседните земји
Algeria Главен град : Algiers
Libya Главен град : Tripoli

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
10,629,186
Јазици
Арапски(Главна)
Франција
Religion
98% musulmans

ECONOMIE

Валута
Тунис динар
Валутен код ISO3
TND
Стапка на (Tunisian Dinar/Euro)
3.4253810183217 (23 February 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
TN
Телефон Индекс
216
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
Passeport
Metric
SI
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 12-22 TND
chambre : 50-130 TND
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :