Libya

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
Jamahiriyya, ou "État des masses"
Континентот
Африка
Површина (km2)
1,759,540
Соседните земји
Algeria Главен град : Algiers
Egypt Главен град : Cairo
Niger Главен град : Niamey
Sudan Главен град : Khartoum
Chad Главен град : Ndjamena
Tunisia Главен град : Tunis

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
6,597,960
Јазици
Арапски(Главна)
Англиски јазик
Италијански
Religion
97% musulmans sunnites

ECONOMIE

Валута
Либиски динари
Валутен код ISO3
LYD
Стапка на (Libyan Dinar/Euro)
1.5942306243007 (20 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
LY
Телефон Индекс
218
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 127 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire (sauf Malte et pays arabes)
Metric
SI
Health
malaria, choléra
Budget
repas : 10-15 LYD
chambre : 35-90 LYD
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :