United Arab Emirates

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
fédération de principautés souveraines dotée d'un
Континентот
Азија
Површина (km2)
83,600
Соседните земји
Oman Главен град : Mascate
Saudi Arabia Главен град : Riyadh

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
4,621,399
Јазици
Арапски(Главна)
Англиски јазик
Персискиот
Хинди
Urdu
Religion
96% musulmans, 4% hindous

ECONOMIE

Валута
Обединетите Арапски Емирати Дирхам
Валутен код ISO3
AED
Стапка на (UAE Dirham/Euro)
4.2641357152037 (19 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
AE
Телефон Индекс
971
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
Visa obligatoire
Metric
SI
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 35-70 AED
chambre : 250-480 AED
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :