Oman

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
monarchie absolue
Континентот
Азија
Површина (km2)
309,500
Соседните земји
United Arab Emirates Главен град : Abu Dhabi
Saudi Arabia Главен град : Riyadh
Yemen Главен град : Sana

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
3,418,085
Јазици
Арапски(Главна)
Baluchi
Англиски јазик
Urdu
Religion
musulmans

ECONOMIE

Валута
Омански риал
Валутен код ISO3
OMR
Стапка на (Omani Rial/Euro)
0.4464423728996 (19 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
OM
Телефон Индекс
968
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 240 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
paludisme
Budget
repas : 4-12 OMR
chambre : 25-75 OMR
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :