Yemen

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
régime "présidentialiste"
Континентот
Азија
Површина (km2)
527,968
Соседните земји
Oman Главен град : Mascate
Saudi Arabia Главен град : Riyadh

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
23,013,376
Јазици
Арапски(Главна)
Religion
musulmans

ECONOMIE

Валута
Јемен Riyal
Валутен код ISO3
YER
Стапка на (Yemen Riyal/Euro)
286.5777407253 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
YE
Телефон Индекс
967
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220/230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
paludisme
Budget
repas : 2-17€
chambre : 8-50€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :