Armenia

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république parlementaire
Континентот
Азија
Површина (km2)
29,743
Соседните земји
Azerbaijan Главен град : Baku
Georgia Главен град : Tbilisi
Iran Главен град : Tehran
Turkey Главен град : Ankara

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
3,267,945
Јазици
Armenian (Главна)
Religion
orthodoxes, catholiques

ECONOMIE

Валута
Ерменија Dram
Валутен код ISO3
AMD
Стапка на (Armenia Dram/Euro)
555.33880485654 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
AM
Телефон Индекс
374
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
typhoïde
Budget
repas : 3500-5000 AMD
chambre : 20000-25000 A
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :