Ghana

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république démocratique
Континентот
Африка
Површина (km2)
238,533
Соседните земји
Burkina Faso Главен град : Ouagadougou
Ivory Coast Главен град : Yamoussoukro
Togo Главен град : Lomé

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
23,382,848
Јазици
Akan
Ewe
Англиски јазик(Главна)
Twi
Religion
chrétiens, musulmans (dans le nord)

ECONOMIE

Валута
Гана Cedi
Валутен код ISO3
GHS
Стапка на (Ghana Cedi/Euro)
5.5539404084366 (19 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
GH
Телефон Индекс
233
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
fièvre jaune, paludisme
Budget
repas : 2-4€
chambre : 10-100€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :