Togo

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
démocratie multipartite
Континентот
Африка
Површина (km2)
56,785
Соседните земји
Burkina Faso Главен град : Ouagadougou
Benin Главен град : Porto-Novo
Ghana Главен град : Accra

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
5,753,324
Јазици
Ewe
Франција(Главна)
Hausa
Religion
70% animistes, 20% chrétiens, 10% musulmans

ECONOMIE

Валута
CFA Franc - BCEAO
Валутен код ISO3
XOF
Стапка на (CFA franc - BCEAO/Euro)
655.957 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
TG
Телефон Индекс
228
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
fièvre jaune, choléra, paludisme
Budget
jour en moyenne : 16€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :