Guinea-Bissau

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Африка
Површина (km2)
36,125
Соседните земји
Guinea Главен град : Conakry
Senegal Главен град : Dakar

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
1,503,182
Јазици
Португалски(Главна)
Religion
0

ECONOMIE

Валута
CFA Franc - BCEAO
Валутен код ISO3
XOF
Стапка на (CFA franc - BCEAO/Euro)
655.957 (18 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
GW
Телефон Индекс
245
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :