Latvia

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
démocratie parlementaire
Континентот
Европа
Површина (km2)
64,559
Соседните земји
Belarus Главен град : Minsk
Estonia Главен град : Tallinn
Lithuania Главен град : Vilnius
Russia Главен град : Moscow

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
2,248,469
Јазици
Литвански
Латвија(Главна)
Руската
Religion
protestants, catholiques

ECONOMIE

Валута
Евра
Валутен код ISO3
EUR
Стапка на (Euro/Euro)
1 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
LV
Телефон Индекс
371
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 7-17 LVL
chambre : 15-55 LVL
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :