Lithuania

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
démocratie parlementaire
Континентот
Европа
Површина (km2)
65,300
Соседните земји
Belarus Главен град : Minsk
Latvia Главен град : Riga
Poland Главен град : Warsaw
Russia Главен град : Moscow

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
3,349,872
Јазици
Литвански(Главна)
Полски
Руската
Religion
88% catholiques, 10% orthodoxes

ECONOMIE

Валута
Литвански литас
Валутен код ISO3
LTL
Стапка на (Lithuanian litas/Euro)
3.4142452043369 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
LT
Телефон Индекс
370
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 9-20€
chambre : 34-90€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :