Poland

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république parlementaire
Континентот
Европа
Површина (km2)
312,685
Соседните земји
Belarus Главен град : Minsk
Czech Republic Главен град : Prague
Germany Главен град : Berlin
Lithuania Главен град : Vilnius
Russia Главен град : Moscow
Slovakia Главен град : Bratislava
Ukraine Главен град : Kiev

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
38,112,212
Јазици
Полски(Главна)
Religion
89,8% catholiques, 1,3% orthodoxes

ECONOMIE

Валута
Злота
Валутен код ISO3
PLN
Стапка на (Zloty/Euro)
4.2835 (18 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
PL
Телефон Индекс
48
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
passeport
Metric
SI
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 5-12€
chambre: 40-90€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :