Malawi

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Африка
Површина (km2)
118,484
Соседните земји
Mozambique Главен град : Maputo
Tanzania Главен град : Dodoma
Zambia Главен град : Lusaka

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
15,447,500
Јазици
Англиски јазик(Главна)
Nyanja
Tumbuka
Yao
Religion
0

ECONOMIE

Валута
Kwacha
Валутен код ISO3
MWK
Стапка на (Kwacha/Euro)
832.30710489033 (15 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
MW
Телефон Индекс
265
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :