Tanzania

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république
Континентот
Африка
Површина (km2)
945,087
Соседните земји
Burundi Главен град : Bujumbura
Congo, Democratic Republic Главен град : Kinshasa
Kenya Главен град : Nairobi
Malawi Главен град : Lilongwe
Mozambique Главен град : Maputo
Rwanda Главен град : Kigali
Uganda Главен град : Kampala
Zambia Главен град : Lusaka

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
41,048,532
Јазици
Арапски
Англиски јазик
Свахили(Главна)
Religion
30% chrétiens, 35% musulmans, 35% animistes

ECONOMIE

Валута
Танзанија Шилинг
Валутен код ISO3
TZS
Стапка на (Tanzania Shilling/Euro)
2619.5360742281 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
TZ
Телефон Индекс
255
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
fièvre jaune, typhoïde
Budget
repas : 5-15$
chambre : 35-100 $
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :