Zambia

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Африка
Површина (km2)
752,612
Соседните земји
Angola Главен град : Luanda
Congo, Democratic Republic Главен град : Kinshasa
Malawi Главен град : Lilongwe
Mozambique Главен град : Maputo
Namibia Главен град : Windhoek
Tanzania Главен град : Dodoma
Zimbabwe Главен град : Harare

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
11,862,740
Јазици
Bemba (Zambia)
Англиски јазик(Главна)
Lozi
Lunda
Nyanja
Religion
0

ECONOMIE

Валута
Kwacha
Валутен код ISO3
ZMK
Стапка на (Kwacha/Euro)
13503.809995052 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
ZM
Телефон Индекс
260
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :