Mozambique

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
République à régime présidentiel
Континентот
Африка
Површина (km2)
801,590
Соседните земји
Malawi Главен град : Lilongwe
Swaziland Главен град : Mbabane
Tanzania Главен град : Dodoma
South Africa Главен град : Pretoria
Zambia Главен град : Lusaka
Zimbabwe Главен град : Harare

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
21,669,278
Јазици
Португалски(Главна)
Religion
45% animistes, 25% musulmans, 25% chrétiens

ECONOMIE

Валута
Metical
Валутен код ISO3
MZN
Стапка на (Metical/Euro)
70.519896640827 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
MZ
Телефон Индекс
258
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
fièvre jaune, typhoïde, Choléra
Budget
repas : 8-20€
chambre : 15-30€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :