Somalia

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Африка
Површина (km2)
637,657
Соседните земји
Djibouti Главен град : Djibouti
Ethiopia Главен град : Addis Ababa
Kenya Главен град : Nairobi

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
13,332,017
Јазици
Арапски(Главна)
Англиски јазик
Италијански
Somali
Religion
0

ECONOMIE

Валута
Сомалиските Шилинг
Валутен код ISO3
SOS
Стапка на (Somali Shilling/Euro)
653.72424722662 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
SO
Телефон Индекс
252
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :