Kenya

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république
Континентот
Африка
Површина (km2)
580,367
Соседните земји
Ethiopia Главен град : Addis Ababa
Sudan Главен град : Khartoum
Somalia Главен град : Mogadishu
Tanzania Главен град : Dodoma
Uganda Главен град : Kampala

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
37,953,838
Јазици
Англиски јазик
Свахили(Главна)
Religion
45% protestants, 33% catholiques, 10% animistes, 1

ECONOMIE

Валута
Кенија Шилинг
Валутен код ISO3
KES
Стапка на (Kenya Shilling/Euro)
116.51650512712 (19 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
KE
Телефон Индекс
254
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 240 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
fièvre jaune, paludisme, typhoïde
Budget
repas : 6-12 $
chambre : 12-45$
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :