Benin

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
régime présidentiel
Континентот
Африка
Површина (km2)
112,622
Соседните земји
Burkina Faso Главен град : Ouagadougou
Niger Главен град : Niamey
Nigeria Главен град : Abuja
Togo Главен град : Lomé

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
9,325,032
Јазици
Франција(Главна)
Religion
42,8% chrétiens, 24,4% musulman, 17,3% animistes

ECONOMIE

Валута
CFA Franc - BCEAO
Валутен код ISO3
XOF
Стапка на (CFA franc - BCEAO/Euro)
655.957 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
BJ
Телефон Индекс
229
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
e visa (7, 30 ou 90 jours) est obligatoire sauf po
Metric
SI
Health
fièvre jaune, malaria
Budget
repas : 1-3 €
chambre : 10-19€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :