Congo, Democratic Republic

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Африка
Површина (km2)
2,344,858
Соседните земји
Central African Republic Главен град : Bangui
Cameroun Главен град : Yaoundé
Libya Главен град : Tripoli
Niger Главен град : Niamey
Nigeria Главен град : Abuja
Sudan Главен град : Khartoum

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
68,692,542
Јазици
Арапски
Франција(Главна)
Religion
0

ECONOMIE

Валута
Конго Франц
Валутен код ISO3
CDF
Стапка на (Congolese Franc/Euro)
1795.6252040483 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
CD
Телефон Индекс
243
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Gorille des montagnes, éléphant, lion, léopard, girafe, hippopotame, okapi, zèbre, buffle, python, crocodile, perroquet, pélican
Flora
caféier, cotonnier, bananier, cocotier
Tosee
Le désert Un safari Les parcs

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :