Iraq

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Азија
Површина (km2)
435,244
Соседните земји
Iran Главен град : Tehran
Jordan Главен град : Amman
Kuwait Главен град : Kuwait City
Saudi Arabia Главен град : Riyadh
Syria Главен град : Damascus
Turkey Главен град : Ankara

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
28,221,181
Јазици
Арапски(Главна)
Armenian
Kurdish
Religion
0

ECONOMIE

Валута
Ирачкиот динар
Валутен код ISO3
IQD
Стапка на (Iraqi Dinar/Euro)
1358.311765877 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
IQ
Телефон Индекс
964
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :