Uganda

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Африка
Површина (km2)
241,550
Соседните земји
Congo, Democratic Republic Главен град : Kinshasa
Kenya Главен град : Nairobi
Rwanda Главен град : Kigali
Sudan Главен град : Khartoum
Tanzania Главен град : Dodoma

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
32,369,558
Јазици
Арапски(Главна)
Англиски јазик
Ganda
Свахили
Religion
0

ECONOMIE

Валута
Уганда Шилинг
Валутен код ISO3
UGX
Стапка на (Uganda Shilling/Euro)
4207.2597242231 (18 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
UG
Телефон Индекс
256
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 240 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :