Mauritania

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
république démocratique
Континентот
Африка
Површина (km2)
1,025,520
Соседните земји
Algeria Главен град : Algiers
Western Sahara Главен град : El Aaiun
Mali Главен град : Bamako
Senegal Главен град : Dakar

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
3,364,940
Јазици
Арапски(Главна)
Франција
Soninke
Wolof
Religion
musulmans

ECONOMIE

Валута
Ouguija
Валутен код ISO3
MRO
Стапка на (Ouguija/Euro)
405.51560178306 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
MR
Телефон Индекс
222
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa
Metric
SI
Health
paludisme, typhoïde
Budget
repas : 550-1450 MRO
chambre : 6200-12800 MRO
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :