Mali

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Африка
Површина (km2)
1,240,192
Соседните земји
Burkina Faso Главен град : Ouagadougou
Ivory Coast Главен град : Yamoussoukro
Algeria Главен град : Algiers
Guinea Главен град : Conakry
Mauritania Главен град : Nouakchott
Niger Главен град : Niamey
Senegal Главен град : Dakar

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
14,517,176
Јазици
Bambara
Франција(Главна)
Religion
90% musulmans, 9% religions traditionnelles

ECONOMIE

Валута
CFA Franc - BCEAO
Валутен код ISO3
XOF
Стапка на (CFA franc - BCEAO/Euro)
655.957 (19 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
ML
Телефон Индекс
223
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
fièvre jaune, paludisme
Budget
repas : 2000-4000 XOF
chambre : 6500-20000 XO
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :