Thailand

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
monarchie constitutionnelle (forte influence de l'
Континентот
Азија
Површина (km2)
513,120
Соседните земји
Cambodia Главен град : Phnom Penh
Laos Главен град : Vientiane
Myanmar Главен град : Nay Pyi Taw
Malaysia Главен град : Kuala Lumpur

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
67,462,281
Јазици
Англиски јазик
Тајланд(Главна)
Religion
94,6% bouddhistes, 4,6% musulmans

ECONOMIE

Валута
Бах
Валутен код ISO3
THB
Стапка на (Baht/Euro)
36.443 (16 January 2019)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
TH
Телефон Индекс
66
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
Passeport
Metric
SI sauf pour l’or e
Health
pas d'obligation
Budget
repas : 3,5-12€
chambre : 24-72€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :