Rwanda

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Африка
Површина (km2)
26,338
Соседните земји
Burundi Главен град : Bujumbura
Congo, Democratic Republic Главен град : Kinshasa
Tanzania Главен град : Dodoma
Uganda Главен град : Kampala

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
10,473,282
Јазици
Англиски јазик(Главна)
Франција
Kinyarwanda
Religion
0

ECONOMIE

Валута
Руанда франк
Валутен код ISO3
RWF
Стапка на (Rwanda Franc/Euro)
989.20863309353 (22 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
RW
Телефон Индекс
250
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 230 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :