Tajikistan

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Азија
Површина (km2)
143,100
Соседните земји
Afghanistan Главен град : Kabul
People's Republic of China Главен град : Beijing
Kyrgyzstan Главен град : Bishkek
Uzbekistan Главен град : Tashkent

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
7,349,145
Јазици
Руската(Главна)
Tajik
Religion
0

ECONOMIE

Валута
Somoni
Валутен код ISO3
TJS
Стапка на (Somoni/Euro)
10.936528446173 (19 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
TJ
Телефон Индекс
992
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :