Niger

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
République semi-présidentielle
Континентот
Африка
Површина (km2)
1,267,000
Соседните земји
Burkina Faso Главен град : Ouagadougou
Benin Главен град : Porto-Novo
Algeria Главен град : Algiers
Libya Главен град : Tripoli
Mali Главен град : Bamako
Nigeria Главен град : Abuja
Chad Главен град : Ndjamena

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
15,730,754
Јазици
Франција(Главна)
Hausa
Kanuri
Religion
95% musulmans

ECONOMIE

Валута
CFA Franc - BCEAO
Валутен код ISO3
XOF
Стапка на (CFA franc - BCEAO/Euro)
655.957 (20 October 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
NE
Телефон Индекс
227
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
visa obligatoire
Metric
SI
Health
fièvre jaune
Budget
repas : 3-8€
chambre : 13-34€
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :