Chad

GEOGRAPHIE

Главен град
Political_regime
0
Континентот
Африка
Површина (km2)
1,284,000
Соседните земји
Central African Republic Главен град : Bangui
Cameroun Главен град : Yaoundé
Libya Главен град : Tripoli
Niger Главен град : Niamey
Nigeria Главен град : Abuja
Sudan Главен град : Khartoum

DEMOGRAPHIE

Население (2011)
11,274,106
Јазици
Арапски
Франција(Главна)
Religion
0

ECONOMIE

Валута
CFA Franc - BEAC
Валутен код ISO3
XAF
Стапка на (CFA Franc - BEAC/Euro)
655.957 (19 July 2018)
од
во
EUR
1 5 10 50 100 200 500 1000

USD
1 5 10 50 100 200 500 1000

Патување

Знаме
кодот на државата ISO2
TD
Телефон Индекс
235
Временска зона
Стандарди за електрична енергија
Напон : 220 V
Фреквенција : 50 Hz
Тип на електрични приклучоци :
Administrative_formalities
0
Metric
0
Health
0
Budget
0
Season
Wildlife
Flora
Tosee

Други земји во светот, нивните конвертори

Врати се да конвертори

Кликнете на мапата или избери земја тука :